Hayattayız Nihayet

0 Comments

İlhan Sami Çomak’ın yeni şiir kitabı Hayattayız Nihayet “Çünkü götür beni buradan, çok şey gördüm” dizesiyle başlıyor; “özgürlük” şiirinde bir yere taşınmanın ya da gitmenin adımlarını sorguluyor şair. Kitap “Çok susadım” şiiriyle ve “Hayat seni çok seviyorum!” dizesiyle bitiyor.

Sevdiği hayata ses gönderiyor duvarların ardından şair. Nicedir yazdıklarını içeriden bize ulaştıran İlhan Sami Çomak, şiirin olanaklarıyla hapishaneden sözcüklerle adeta firar ediyor. Yan yana gelmemiş sözcükleri duvarların gölgeli güneşinde büyüterek şiire dönüştüren bir duyarlığın yeni şiirleri bir araya geliyor Hayattayız Nihayet kitabında. Daha önceki şiirlerine akran, akraba, sırdaş ama bir o kadar da yeniliğe açık, denemekten korkmayan ve ısrarla yatağını değiştirmek için uğraşan bir ırmağın delişmenliği hakim şiirlere.

Bir şairi hapiste tutmak güç elbette, 2022 Metin Altıok Şiir Ödülü’ne değer görülen Hayattayız Nihayet aşkın ve özlemin, zamanın ve çocukluğun coşkun seline kapılıp hayata yeni sorular ve anlam katmak için yoruyor dizeleri.

Manos Kitap, İlhan Sami Çomak’ın yeni şiirlerini bir araya getirdiği Hayattayız Nihayet ile yolculuğuna devam ediyor.